wyszukiwarka
 


v

 

Dane kontaktowe

 

House4you Nieruchomości - spółka cywilna
Katarzyna Mikulska
Licencja nr 7961
Sylwia Batogowska

Michałów Reginów
ul.Warszawska 133a
05-119 Legionowo

kom. 507 062 666
tel.+48 22 355 29 60
fax +48 22 486 32 34
biuro@house4you.pl
Mapka dojazdowa: kliknij

 

 

 

Wsprółpracujemy z:

pfrn pfrn

Pensjonaty nad morzem na sprzedaż

Nieruchomości Oborniki

Nieruchomości na Teneryfie

 

 


  Firmy wyróżnione odznaczeniem Cylex Silver

Nieruchomości Michałów-Reginów

Wady i zalety korzystania z usług pośrednika

A | A | A

Praktycznie każdy z nas znajdzie się kiedyś w sytuacji kiedy będzie chciał lub musiał sprzedać nieruchomość odziedziczoną  lub kupić działkę pod budowę czy też gotowy dom, ewentualnie wynająć mieszkanie i wtedy staje przed dylematem czy ma skorzystać z usług wykwalifikowanego pośrednika czy też przeprowadzić transakcję samodzielnie oszczędzając przy tym pieniądze.

Jakie rozwiązanie jest najlepsze, jakie są plusy a jakie minusy przyjętych rozwiązań.
Postaram się Państwu streścić w kilku słowach aby mogli Państwo łatwiej podjąć właściwą dla Państwa i korzystną decyzję, która może zaważyć na dalszym życiu.

Może zacznę od zalet wspópracy z biurem czy agencją, a więc jakie to zalety przekonają  mnie do wspópracy z pośrednikiem nieruchomości?
Tak więc możemy tu wymienić i omówić najważniejsze czyli;

- oszczędność czasu
- komfort
- bezpieczeństwo

Dlaczego oszczędność czasu, komfort i bezpieczeństwo- aby sprzedać dom, działkę czy też mieszkanie należy poświęcić sporo czasu na dobry opis danej nieruchomości co w przypadku osoby, która robi to po raz pierwszy jest raczej niemożliwe ponieważ nie ma odpowiedniej wiedzy jakie dane należy podać ewentualnemu kupującemu aby go zachęcić do kupna. Inne są to dane w przypadku działki rekreacjnej budowlanej czy komercyjnej.
W przypadku mieszkania czy domu też podaje się całkowicie inne dane. Później opis ten należy wstawić do portali ogłoszeniowych, których jest wiele w internecie czy też do gazet lokalnych czy o zasięgu ogólnopolskim. W dzisiejszych czasach przeważającym medium jest internet i ma największy zasięg jednak wstawianie ogłoszeń recznie jest pracochłonne i czasochłonne a po za tym trzeba pilnować terminów ogłoszeń i mieć minimalną wiedzę z obsługi komputera i oczywiście ponosić koszty ogłoszeń.
Ponadto profesjonalny pośrednik cały swój czas angażuje tylko w reklamę ofert a my robimy to z doskoku w wolnej chwili.
Następny plus to pomoc prawna i pomoc w negocjacjach.
Ponieważ głównym celem pośrednika jest bezpieczne doprowadzenie stron transakcji do finału w postaci umowy sprzedaży czy umowy najmu, musi być dobrym negocjatorem.
Tak więc profesjonalny pośrednik powinien

  • pomóc w kompletowaniu dokumentów;

  • udzielać wsparcia w załatwianiu formalności w urzędach i instytucjach;

  • negocjować warunki umowy;

  • pomagać w wyliczeniu szczegółowych kosztów transakcji

  • uzgadniać szczegółowe zapisy w umowach;

  • przygotowywać umowy najmu;

  • pomagać w wyborze  sposobu zabezpieczenia rozliczenia finansowego transakcji;

  • wyjaśniać znaczenie określeń prawnych i zapisów w umowie.


I tego należy oczekiwać od dobrego profesjonalnego pośrednika.
Jak go w taki razie poznać?
Przede wszystkim musimy sprawdzić czy dany pośrednik posiada licencję.
Osoby, którym nadano uprawnienia i licencje zawodowe, podlegają wpisowi odpowiednio do centralnych rejestrów: rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz zarządców nieruchomości. Z dniem wpisu do właściwego rejestru osoby te uzyskują prawo wykonywania działalności zawodowej odpowiednio jako rzeczoznawcy majątkowi, licencjonowani pośrednicy w obrocie nieruchomościami lub licencjonowani zarządcy nieruchomości.
Można to sprawdzić na stronie -

Ministerstwa Infrastruktury http://www.mi.gov.pl/2-482c0defdb3dc.htm
Jeżeli sprawdziliśmy że dany pośrednik jest w bazie Ministerstwa to możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z ekspertem, który zrobi wszystko aby transakcja była udana i bezpieczna.
Oczywiście każdej grupie zawodowej znajdą się osoby rzetelne, posiadające ogromną wiedzę oraz przestrzegające standardów zawodowych pośredników jak i zwykli hochsztaplerzy, dla których priorytetem będzie zysk.

Jednakże zdarzają się również nieuczciwi klienci, wyłudzający informacje od pośredników, korzystający z ich pracy, ale niekoniecznie chętni do płacenia za ich usługi. Problemy z nieuczciwymi klientami sprawiają, że pośrednicy są bardzo ostrożni, co może niestety mieć wpływ np. na dokładność informacji zawartej w ofercie.

Oddzielnym tematem powinno być bezpieczeństwo transakcji, ale na razie przedstawię kilka najważniejszych zagrożeń.
Wystawiając ogłoszenia samodzielnie podajecie Państwo swoje dane tele-adresowe, po to aby potencjalny nabywca czy też podnajemca mógł do Państwa trafić i obejrzeć nieruchomość.
Wiążą się z tym potencjalne zagrożenia kontaktu z nieuczciwymi osobami, które wcale nie koniecznie chcą kupić Państwa nieruchomość.
Pośrednik natomiast nie przyprowadzi do Państwa osoby, której wcześniej nie zweryfikuje z dokumentu tożsamości i oczywiście podpisze z daną osobą umowę pośrednictwa.
Ogłoszenia, które wystawia dokładnie opisują nieruchomość, natomiast nie pozwalają ustalić dokładnej lokallizacji nieruchomości przypadkowym osobom o czym pisałam powyżej.

Jakie możemy spotkać problemy i na co się narazić?
Profesjonalny pośrednik w swojej pracy na codzień spotyka się z naprzeróżniejszymi sytuacjami
i podchodzi rutynowo do kompletowania dokumentów potrzebnych do transakcji co pozwoli uniknąć taki przypadków jak;

- kupno mieszkania pomimo braku wykreślenia hipoteki oraz nie posiadania  

- wymaganego oświadczenia wierzyciela hipotecznego,

-  miedzyczasowość wpisów w księdze wieczystej w skutek czego mogą Państwo kupić nieruchomość obciążoną mimo tego, że stan ksiąg wieczystych na to nie wskazywał, sprzedaż mieszkania bez wymaganej zgody współwłaściciela np. małżonka przebywającego za granicą,

- sprzedaż mieszkania objętego dziedziczeniem, w skutek śmierci byłego właściciela i uniknięcia postępowania spadkowego,

- zakup mieszkania z ukrytym lokatorem, którego bez sądowej eksmisji do lokalu socjalnego nie będą mogli Państwo usunąć,

-  niekompletność umowy sprzedaży nieruchomości posiadające szkodliwe dla kupującego zapisy,

-  zakup mieszkania objętego umową dożywocia ustanowionej dla osoby starszej,

-  sprzedaż mieszkania na którym ciążą zobowiązania podatkowe, które nie widnieją w  księdze wieczystej i dokumentacji nieruchomości,

-  zakup działki budowlanej, na której nie będzie można nic wybudować mimo, ze w planie Zagospodarowania Przestrzennego jest przeznaczona pod zabudowę.

-  zakup nieruchomosci gruntowej bez drogi dojazdowej,

-  zakup mieszkania z zameldowaną osobą,


Dzięki pośrednikowi dowiecie się Państwo jak uniknąć takich transakcji ijczyhających pułapek prawnych.
Podjęcie decyzji czy skorzystać z usług pośrednika czy też nie – to indywidualna decyzja każdego z nas. Ważne jest jednak, aby się wzajemnie szanować i postępować wobec siebie uczciwie. Jeśli klient decyduje się na samodzielne sprzedawanie, czy kupowanie nieruchomości, bierze on na siebie ryzyko błędu oraz dodatkowe obowiązki.
Jeżeli natomiast klient zdecyduje się na współpracę z pośrednikiem, istotne jest ustalenie zasad respektowanych przez strony i określonych konkretnie w umowie pośrednictwa na podstawie, której pośrednik wykonuje czynności pośrednictwa.

Jedynym minusem jest prowizja za usługi pośrednictwa, którą trzeba zapłacić pośrednikowi.
Wysokość prowizji waha się pomiędzy 1,5% a 2,9% ceny transakcyjnej (+VAT) dla sprzedającego i dla kupującego. Oczywiście prowizję się negocjuje.
W przypadku najmu prowizja wynosi połowę jednomiesiecznego czynszu dla sprzedającego i dla kupującego.
A teraz czy ta wiedza i czas poświęcony przez pośrednika jest dla państwa tyle warta oceńcie sami i podejmijcie właściwą decyzję.


Pozostałe tematy

Wszelkie podane przez Pośrednika informacje nie są ofertą w rozumieniu Kodeksu Cywilnego

Przejdź do góry strony

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.

Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

rozumiem